Перший крок до цілі

Багато мислителів, філософів, психологів і Google рекомендують на початку будь-якого Великого шляху концентруватися тільки на двох речах – на Цілі і на Першому Кроці. Логіка тут яка. Зробиш перший крок. Потім другий крок. Потім третій. І взагалі, стільки кроків, скільки потрібно, концентруючись тільки на одному кроці за раз. І буде тобі успіх. Стратегія працює, реально приносить результат. Правда, вона не враховує наявність у людей здатності до прокрастинації.

Якщо узагальнено, прокрастинація – це стратегія відкладання важливої дії (стартового зусилля).

Якщо узагальнити, то прокрастинує практично будь-яка людина. Через надмірне обдумування. Через внутрішнє «можу» і «хочу». Через конфлікту «хочу» і «повинен». Через власну втому. Через відчуття рутини. Через страх успіху … (список можете продовжити самі).

Я ж пропоную сконцентруватися на ключовій ідеї для подолання складності стартового зусилля. А саме:

Щоб зробити перший або будь-який інший крок, у вас прямо ЗАРАЗ має бути відчуття того, що у вас є ресурс для руху вперед, для того, щоб діяти.

Для того, щоб цього домогтися необхідно сконцентруватися на двох моментах.

Крок 1й. Рефлексія.

Мова про вміння оцінювати себе, свої емоції, відчуття, поведінку зі сторони. Так ось, в той момент, коли вам необхідно зрушити з місця, оцініть за 10 – бальною шкалою свої фізичні і психічні сили. Це може бути складно, так як для подібної оцінки потрібно, як мінімум, внутрішня шкала, на яку можна було б орієнтуватися. Шкала, в будь-якому випадку, буде вельми суб’єктивною. Але, щоб полегшити вам цей процес, пропоную сконцентруватися на тому, до ЧОГО ВИ ГОТОВІ. Приклад.

10 балів – готовий гори звернути.

9 балів – готовий продавити лобом будь-яку стінку

8 балів – я готовий до мозкового штурму

7 балів – я готовий вирішувати завдання, що вимагають креативності

6 балів – я готовий до інтелектуальної праці

5 балів -я готовий до фізичної праці

4 бали – я готовий вийти з дому

3 бали – я готовий посидіти за столом і / або комп’ютером

2 бали – я готовий пересуватися по квартирі

1 бал – я розмазаний по дивану

0 балів – я труп, сил немає

Як ви помітили, всі пункти – це метафори і образи. Бути більш об’єктивним в ситуації визначення власного потенціалу навряд чи можливо але, особливо, і не потрібно. Головне зрозуміти суть стану «до чого я готовий».

Крок 2й. Концентрація на формах способу дії.

Суть в тому, щоб виділити ті образи, які поєднуються у вас в психіці з активною діяльністю. Після чого зробити будь-яку коротку ДІЮ, яка запустить необхідний образ на кілька хвилин. Приклади.

Бадьорість. Можна зробити (тут і нижче ви може сміливо додавати свої варіанти): крикнути, потягнутися, позіхнути, випити гарячий напій, активно потерти долонями …

Свіжість. Можна вмитися, прийняти душ, відкрити вікно, одягнути чисті речі, включити арома-лампу.

Сила. Можна використати за призначенням гантелі або штангу (пару хвилин не більше), віджатися від підлоги пару раз, швидко присісти пару раз, підкинути щось або когось, стиснути кілька разів еспандер.

Стійкість. Можна пружинити на ногах, зняти взуття, постояти з широко розставленими ногами, пройтися по лінії, постояти спиною біля стіни.

Розігрітість. Можна робити: самомасаж, прийняти гарячий душ, коротке тренування (такий собі бій з тінню), довго (секунд 30) розтирати долоні між собою.

Швидкість. Можна пробігтися, пройтися, проїхатися на будь-якому транспорті.

Підсумовуємо: вам важливо зробити будь-яку дію, яка дає відчуття, відображене в образі-маячка. Звертаю вашу увагу на те, що «просте перемикання уваги» вираженого ефекту не дає. Перехід до професійної гімнастики- теж (та й часу на неї припадає чимало).

Тобто стартове зусилля визначається рефлексією, спрямованою візуалізацією, формуванням образу дії і фізичною ресурсурсністю.

Після пройдених двох кроків ефект методу перевіряється. Притому принципово ВІДРАЗУ. І на тій дії, яка спричиняла «застрягання»

Якщо ефект позитивний, то ми радіємо і рухаємося далі до мети.

Якщо ефект негативний (тобто як не хотілося нічого робити, так не хочеться), то це вже питання до того, а чи є у вас в наявності сили як такі. Тоді повертаємося до рефлексії – і перевіряємо ,а чи не брехали ми самі собі …

перекладено з російської
автор Кузьмичев Александр

Олеся Шевчук

практикуючий психолог

Магістр психології, кандидат в психотерапевти за методом символдрами, член Української спілки психотерапевтів, 5 років досвіду і безперервного навчання.

Записатися на консультацію